Zjazd i XI Walne Zebranie Członków OTOP już za nami! - OTOP
Grzywacz gatunkiem EDP 2023
25 września 2023
Rolnictwo, żywność i nasza dieta muszą się zmienić!
28 września 2023
Pokaż wszystkie
Zjazd i XI Walne Zebranie Członków OTOP już za nami!

Fot. Sergii Kurochkin

„W ten weekend zdecydowanie tendencyjna i jednostronna jest mapa drogowa,

Od piątku bowiem wszystkie drogi w kraju prowadzą bezpośrednio do Rogowa”

 – w taki właśnie sposób, brawurową poezją Krzysztofa Pawlukojcia, rozpoczęliśmy Zjazd Członków OTOP, połączony z XI Walnym Zebraniem Członków. 

Zjazd odbył się 8–10 września 2023 r. w Rogowie, słynącym z Arboretum SGGW. Odbywające się co trzy lata Walne Zebranie Członków (WZC) OTOP to najwyższa władza stowarzyszenia. W trakcie WZC członkowie i członkinie wspólnie i demokratycznie wybierają prezesa oraz wiceprezesa Zarządu. Podejmują także uchwały oraz rozpatrują zgłoszone wnioski. W tym roku WZC było częścią trwającego aż trzy dni Zjazdu Członków OTOP. W programie znalazły się prelekcje i wykłady, warsztaty, spacery, spotkania integracyjne. Specjalne miejsce zajęły w tym roku grupy lokalne OTOP, których członkowie i członkinie mogli wspólnie zastanowić się nad metodyką i kierunkami dalszej działalności. Na Zjazd przybyli liderki i liderzy grup lokalnych oraz osoby reprezentujące grupy: Leszczyńską, Zachodniopomorską, Częstochowską, Dolnośląską, Białołęcką, Łódzką, Poznańską, Turkowską. Wiele uwagi poświęcono także rozwojowi członkostwa w OTOP. W Zjeździe wzięło udział około 70 osób, w tym pracownicy OTOP oraz uczestnicy, którzy przyjechali jedynie na niedzielne warsztaty i spacery. W czasie obrad WZC wydano 52 karty uprawniające do głosowania. Najmłodszy uczestnik WZC miał…13 lat! 

Fot. Marzena Smolak

W piątkowy wieczór zgromadziliśmy się w auli Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej (CEPL) w Rogowie, by wysłuchać miniwykładów. Prowadzącym sesję był Krzysztof Pawlukojć, okraszający prezentacje gości anegdotami, własnymi wierszami i niezrównanym humorem. Mieliśmy przyjemność usłyszeć i obejrzeć kolejne prezentacje: 

  • „Flyways – ochrona ptaków siewkowych od arktycznych lęgowisk po atlantyckie zimowiska, opowieść fotograficzna” dr. Tomasza Wilka (OTOP), 
  • „Edukacja ornitologiczna dzieci i młodzieży, czyli jak się nie zniechęcić i osiągnąć jakiś sukces” Elżbiety Witek-Pawlukojć (Stowarzyszenie Miłośników Mazurskiej Przyrody, Szkoła Podstawowa nr 7 w Giżycku), 
  • „Wszystkie Twoje obserwacje przyrody mogą być przydatne dla nauki (zastosowanie nauki obywatelskiej w badaniach przyrodniczych)” dr. Jarosława Krogulca (OTOP),
  • „Wpleszcze ptasie – czym są oraz gdzie je znaleźć” Aleksandry Janiszewskiej (Łódzka Grupa OTOP, Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, Uniwersytet Łódzki), 
  • relację z podróży „Borneo – wyspa przyrodniczych marzeń” dr. Romualda Mikuska (OTOP). 

Sesję zamknęły pokazy filmów prezentujących działania projektu „It’s Time” i jego wolontariuszy, w tym film „Majówka nad Biebrzą z OTOP” (można go również obejrzeć na kanale YouTube OTOP BirdLife Polska). 

W sobotę głównym punktem programu było XI Walne Zebranie Członków OTOP. Jednymi z pierwszych punktów były sprawozdania Zarządu i Komisji Rewizyjnej kadencji 2020–2023. Po wysłuchaniu sprawozdań, XI WZC udzieliło absolutorium ustępującemu Zarządowi. Mieliśmy także okazję obejrzeć prezentację działalności OTOP z ubiegłych trzech lat, którą przygotowali dyrektorka OTOP Izabela Wilczyńska-Gadi oraz dyrektor ds. ochrony przyrody w OTOP dr Jarosław Krogulec. W czasie przerw uczestnicy i uczestniczki WZC oglądali w holu postery grup lokalnych. Cieszyły się one sporym zainteresowaniem i prowokowały do dyskusji o działalności grup.

Fot. Fatima Hayatli

XI Walne Zebranie Członków wybrało prezesa Zarządu kadencji 2023–2026. Został nim Stanisław Łubieński. Wielkie gratulacje! Wybrany prezes wskazał na stanowisko wiceprezesa Krzysztofa Tabernackiego. Pozostali członkowie Zarządu to Marcin Borowik i Krzysztof Pawlukojć. Członkowie i członkinie wybrali także osoby do Komisji Rewizyjnej OTOP kadencji 2023–2026. Są to: Agnieszka Kuczyńska, Piotr Baranek i Waldemar Kamiński. Zarządowi oraz Komisji Rewizyjnej kadencji 2023–2026 serdecznie gratulujemy! Jednocześnie dziękujemy ustępującemu Zarządowi i Komisji Rewizyjnej za trzyletnią pracę.

Po zamknięciu obrad XI WZC i złapaniu chwili oddechu, znów wróciliśmy do auli, tym razem na wykład gościa specjalnego, prof. Tomasza Osiejuka, „Jak rozwój technologii zmienił rozumienie ptasiego śpiewu, czyli od bio- do ekoakustyki… i z powrotem”. Sobotę zakończyliśmy imprezą integracyjną, w czasie której nie zabrakło rozmów, tańców, poznawania się uczestników i uczestniczek Zjazdu w luźniejszej atmosferze.

 

Niedzielę zaczęliśmy pracowicie, od wykładu-warsztatu ekointerwencji, który poprowadziła Monika Klimowicz-Kominowska (OTOP). Chwilę później dr Romuald Mikusek (OTOP, Park Narodowy Gór Stołowych) opowiedział o naturalnych dziuplach i budkach lęgowych oraz potrzebie ochrony drzew dziuplastych. Nie warto siedzieć pod dachem, gdy pogoda sprzyja, zatem po wykładach wyruszyliśmy na spacery. Część uczestników udała się do Arboretum SGGW, które zwiedziliśmy wraz z przewodniczką. Pozostałych, w poszukiwaniu ptaków oraz obserwacji dla nauki obywatelskiej, poprowadził dr Jarosław Krogulec.

Fot. Sergii Kurochkin

Niedzielny Zjazd zakończyło spotkanie grup lokalnych OTOP i rozmowa z Marcinem Borowikiem, liderem Częstochowskiej Grupy OTOP oraz członkiem nowego Zarządu. W trakcie dwóch godzin uczestniczki i uczestnicy wymieniali doświadczenia, zgłaszali pomysły i dyskutowali nad przyszłością grup lokalnych. Mamy nadzieję, że to spotkanie rozpoczęło cykl przyszłych zjazdów, których potrzebę czują i grupy lokalne, i Zarząd, i pracownicy OTOP. 

Wszystkim przybyłym do Rogowa na Zjazd i XI Walne Zebranie Członków OTOP serdecznie dziękujemy. Wspólne obrady, rozmowy, plany, integracja  – mamy nadzieję, że wszystko to będzie dobrym wspomnieniem z Rogowa. Wierzymy, że dzięki Waszym pomysłom, wizjom, działaniom i pozytywnej energii, OTOP będzie wciąż się rozwijał i przecierał nowe szlaki w ochronie przyrody i współtworzeniu społeczeństwa obywatelskiego. W Was jest siła, drogie Członkinie i drodzy Członkowie!

TUTAJ znajdziesz prezentację Moniki Klimowicz-Kominowskiej na temat ekonterwencji.

Tekst: Monika Klimowicz-Kominowska, Anna Woloszczuk

Zestawienie Uchwał XI WZC

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl