Biuletyn Monitoringu Przyrody podsumowujący wyniki prac Monitoringu Ptaków Polski (MPP) już dostępny! - OTOP

Biuletyn Monitoringu Przyrody podsumowujący wyniki prac Monitoringu Ptaków Polski (MPP) już dostępny!

OTOP i Klub Przyrodników nawadniają torfowiska w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej
12 grudnia 2024
23 grudnia 2024
Show all
Biuletyn Monitoringu Przyrody podsumowujący wyniki prac Monitoringu Ptaków Polski (MPP) już dostępny!

108 stron, 224 wykresy i 50 fotografii – OTOP wraz z Muzeum Instytutem Zoologii PAN przygotował najnowszy Biuletyn Monitoringu Przyrody, który podsumowuje wyniki prac prowadzonych w ramach Monitoringu Ptaków Polski. Biuletyn został wydany przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, dzięki finansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Biuletyn podsumowuje wyniki zebrane w sezonach lęgowych 2021–2023 oraz migracyjno-zimowych 2021/22–2023/24. Badania prowadzone w ramach 28 programów poświęconych ptakom lęgowym pozwoliły na analizę liczebności 182 gatunków gniazdujących w Polsce. Z kolei sześć programów realizowanych w okresie od jesieni do wiosny objęło 38 gatunków przelotnych i zimujących.

Na 182 gatunków opracowanych dla sezonu lęgowego stabilne trendy odnotowano dla 44 gatunków, wzrost liczebności dla 68 gatunków, spadek liczebności dla 54 gatunków. Dla 16 gatunków nie udało się określić trendu. Dodatkowe analizy potwierdziły też stale pogarszającą się sytuację ptaków krajobrazu rolniczego i terenów podmokłych oraz wzrost liczebności pospolitych ptaków leśnych.

W biuletynie znajdują się również krótkie artykuły dotyczące zagadnień związanych z monitorowanymi gatunkami. Dotyczą one m.in. synurbizacji mewy siwej, wpływie ptasiej grypy na kolonie mew i rybitw, roli wrony siwej jako gatunku zwornikowego oraz o pogarszającej się sytuacji kraski w Polsce.

Kierujemy ogromne podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w prace terenowe MPP. Dzięki Wam możemy współtworzyć ten ogromny ruch badawczy w Polsce i coraz lepiej poznawać naszą awifaunę oraz stale ją monitorować.

Wersja elektroniczna biuletynu dostępna jest pod tym linkiem. Wersja papierowa możliwa jest do odbioru w siedzibie GIOŚ przy al. Jerozolimskich 92 w Warszawie.

Źródło: https://monitoringptakow.gios.gov.pl/aktualnosci/biuletyn-monitoringu-przyrody-nr-28-2.html

Wpłacam