Spacer w poszukiwaniu ziół nad rzeką Leśną - OTOP
Projekt stopnia wodnego w Siarzewie pod czujnym okiem Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego  
23 stycznia 2024
Wydarzenie kończące projekt | Leśna
24 stycznia 2024
Pokaż wszystkie
Spacer w poszukiwaniu ziół nad rzeką Leśną

W sobotę 2 września spotkaliśmy się przy leśniczówce w Sacharewie, żeby wyruszyć na spacer do doliny rzeki Leśnej. Tym razem celem naszego spaceru nie była sama rzeka, ale jej otoczenie. Niczym nasi przodkowie, którzy udawali się na bagna i moczary, aby szukać tam cennych ziół, wyruszyliśmy na spacer ziołowy.
Podczas spaceru zwiedzaliśmy dolinę rzeki Leśnej, skupiając się przede wszystkim na bogatym lesie łęgowym znajdującym się na terenie rezerwatu Głęboki Kąt.
Spacer poprowadziła dla nas Lucyna Żłobin, która jest licencjonowaną przewodniczką po Puszczy Białowieskiej. Sama mówi o sobie: „Wychowałam się na wsi wśród pól, łąk i lasu. Świat roślin otacza mnie i fascynuje od zawsze. Ukazywanie bogactwa przyrody Puszczy Białowieskiej to nie tylko moja praca, to moja pasja”.

Fot. Alicja Pawelec

Pani Lucyna pokazywała nam zioła typowe dla doliny rzeki Leśnej, wskazywała rośliny lecznicze i tłumaczyła, jak ich używać. Opowiadała o tym, jak ważne były zioła i ziołolecznictwo dla naszych przodków. Wskazywała nam również współczesne problemy doliny rzeki Leśnej, jaką są między innymi susze spowodowane kryzysem klimatycznym oraz rośliny inwazyjne, przywleczone przez człowieka z dalekich krajów, a obecnie wypierające nasze rodzime gatunki.

Wierzymy, że wiedza i nowe doświadczenia, jakie zdobyliśmy podczas spaceru, pozwoliły spojrzeć na Leśną z innej perspektywy. Zwrócić uwagę, że rzeka to nie tylko woda, ale całe jej przebogate otoczenie, będące niejednokrotnie bardzo bogatym źródłem zasobów nie tylko dla nas, ale też dla wszystkich mieszkańców nadrzecznych okolic — ptaków, ssaków, owadów i innych organizmów. Myśląc o ochronie rzeki, musimy zwrócić uwagę na cały ekosystem, którego jest częścią.

Fot. Alicja Pawelec

Spacer ziołowy został zorganizowany w ramach projektu „Rzeka nie jest rzeczą”

Projekt realizowany przez OTOP i Fundację Greenmind finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

Patronat nad projektem objęła Koalicja Ratujmy Rzeki

 

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl