20 maja OTOP zaprasza wszystkich do udziału w ustanawianiu historycznego rekordu w liczbie osób obserwujących ptaki tego samego dnia. W Wielkiej Majówce z Ptakami może wziąć każdy.
Mieszkańców Warszawy i okolic zapraszamy nad Wisłę – o 11.00 zaczynamy Wielką Majówkę z Ptakami w klubokawiarni „Cud nad Wisłą” przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie (bulwar wiślany na wysokości Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego).
Program imprezy:
11.00-15.00
Z LUNETĄ WŚRÓD PTAKÓW – podglądamy ptaki żyjące na praskim brzegu Wisły
Uczestnicy poznają ptasi świat i wypełniają formularz obserwacji, w którym zaznaczają widziane gatunki. Wśród uczestników co godzinę losować będziemy ornitologiczne upominki.
PTAKOANIMACJE
kącik dla najmłodszych, a w nim warsztaty plastyczne, malowanie twarzy, ptasie gry interaktywne, konkursy.
FUNDACJA SYNAPSIS
sprzedaż budek dla ptaków wykonanych przez podopiecznych Fundacji, warsztaty artystyczne
KLUB PODRÓŻY HORYZONTY
prezentacja oferty Klubu
12.00 i 14.00
PTAKOQUIZ
20 pytań o ptasiej tematyce, wśród uczestników rozlosujemy upominki
15.00 ZAKOŃCZENIE IMPREZY
Dołącz do wydarzenia na Facebooku i zaproś nad Wisłę swoich znajomych!
Partnerem Ptasiej Majówki w Warszawie jest Klubokawiarnia „Cud nad Wisłą”
Uczestnicy wiosennej wycieczki w Dolinie Biebrzy (fot. Przemysław Stolarz / Archiwum OTOP)
W całej Polsce odbędzie się ponad 50 wycieczek organizowanych przez wolontariuszy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Sprawdź na mapie, gdzie w Twojej okolicy odbędzie sie wycieczka i dołącz do wsólnych obserwacji. UWAGA – punkty na mapie służą wskazaniu miejscowości, w których odbędą się wycieczki – nie zawsze wskazują dokładnie punkt zbiórki (jego dokładna lokalizacja znajduje się w opisie wydarzenia)
Pokaż Ptasia Majówka 2012 – wycieczki na większej mapie
Zobacz listę wycieczek (dla osób z wolniejszym łączem)
Ptasia Majówka – osoby indywidualne i grupy nieformalne
Osoby z miejsc, w których nie będzie zorganizowanych wycieczek, również mogą wziąć udział w ustanawianiu historycznego rekordu. Można to zrobić na 2 sposoby:
– obserwować tego dnia ptaki i zarejestrować obserwacje na www.awibaza.pl, wybierając w polu „Cel obserwacji” pozycję „Ptasia Majówka” (wymagana jest wcześniejsza rejestracja);
– obserwować tego dnia ptaki i przesłać do OTOP formularz z datami i województwami, w których udało się w tym roku spotać pierwsze osobniki z gatunków rejestrowanych w ramach kampanii Spring Alive (bocian biały, dymówka, jerzyk, kukułka, żołna). Możesz przesłać tylko swoje obserwacje lub także te dokonane przez inne osoby uczestniczące 20 maja razem z Tobą w Ptaiej Majówce
W ciągu całego roku to właśnie maj najbardziej sprzyja obserwatorom ptaków. Pogoda najczęściej zachęca do wyjścia na dwór, gdzie uważny miłośnik przyrody będzie mógł spotkać zarówno ptaki przystępujące w tym okresie do lęgów, jak również gatunki powoli kończące swoją wiosenną wędrówkę. Majowe poranki rozbrzmiewają chórem ptasich śpiewów, w wielu miejscach uwijają się ptasi rodzice gromadzący pokarm dla wiecznie głodnych piskląt, a w takich miejscach jak doliny rzeczne czy kompleksy stawów rybnych obserwować można liczne stada kaczek, siewkowców, mew czy rybitw.
Orlik krzykliwy i błotniak stawowy – oba gatunki można zobaczyć podczas majowej wycieczki w teren (fot. Cezary Korkosz)
O tym, że maj jest dla miłośników ptaków jednym z ulubionych miesięcy, świadczy również liczba obserwacji wprowadzanych na prowadzonym przez OTOP portalu AwiBaza.pl Jak pokazuje poniższy wykres, w żadnym innym miesiącu użytkownicy AwiBazy nie rejestrują równie wielu obserwacji co w maju.
Liczba wpisów wprowadzanych do AwiBazy w poszczególnych miesiącach w latach 2000-2011
- Obserwujesz ptaki przez cały rok? Podziel się obserwacjami na www.awibaza.pl!
- Słyszałeś/aś już w tym roku kukułkę? Widziałeś/aś pierwszego jerzyka? Dodaj obserwację na www.springalive.net!