Ekologia i środowisko tematami szkolnych lekcji w roku szkolnym 2021/2022 - OTOP

Ekologia i środowisko tematami szkolnych lekcji w roku szkolnym 2021/2022

Europejskie Dni Ptaków | 1–3 października 2021
16 września 2021
Wyniki konkursu “MPPL 2021”
1 października 2021
Pokaż wszystkie
Ekologia i środowisko tematami szkolnych lekcji w roku szkolnym 2021/2022

Obserwacje podczas Europejskich Dni Ptaków, fot. Zdzisława Głowienka

Jak co roku Minister Edukacji i Nauki ogłosił kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na nowy rok szkolny 2021/2022. Jednym z sześciu priorytetów edukacji realizowanej w szkołach będzie wzmocnienie edukacji ekologicznej i rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne. To bardzo dobra wiadomość. Współcześnie, gdy mierzymy się z kryzysami różnorodności biologicznej i klimatycznym, ważne jest, by uświadamiać dzieci i młodzież o skutkach naszej własnej działalności i wskazywać możliwe do zastosowania rozwiązania.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków od początku swojej działalności zajmuje się edukacją przyrodniczą. Poprzez różnego rodzaju wydarzenia i projekty terenowe staramy się aktywizować dzieci i ich rodziny. Wspieramy także nauczycieli – pomagamy im organizować zajęcia o szeroko rozumianej przyrodzie. Współpraca z pracownikami oświaty jest dla nas ważna – to dzięki niej informacje istotne z punktu widzenia ochrony ptaków i przyrody w ogóle, docierają do znacznie większej liczby dzieci. Pomysłowość i kreatywność nauczycieli sprawia, że dostarczane przez nas materiały wykorzystywane są na różne, bardzo atrakcyjne dla dzieci sposoby. Poniżej, w krótkich punktach, podsumowaliśmy ofertę edukacyjną OTOP skierowaną dla dzieci.

Jesienne i zimowe obserwacje ptaków

W roku szkolnym 2021/2022 odbędą się dwie coroczne imprezy OTOP, od lat mające miejsce w kalendarzu wydarzeń przyrodniczych. Będą to: Europejskie Dni Ptaków (już w pierwszy weekend października) i Zimowe Ptakoliczenie (ostatni weekend stycznia), odbywające się na terenie całego kraju. W ramach Europejskich Dni Ptaków OTOP organizuje w wycieczki, podczas których obserwujemy ptaki w czasie ich jesiennej wędrówki. Podczas Zimowego Ptakoliczenia skupiamy się na obserwacji ptaków zimujących w pobliżu człowieka – w parkach, w ogrodach, na skwerach czy przy karmnikach. Wycieczki połączone z obserwacjami organizują wolontariuszki i wolontariusze OTOP. Każdy może przyłączyć się do takiej wycieczki, każdy może też samodzielnie zorganizować ją w swoim miejscu zamieszkania. Nie trzeba być ekspertem ornitologiem, by to zrobić, wystarczy pasja do obserwowania przyrody i chęć podzielenia się nią z innymi. Nie wiadomo jeszcze, jak te wydarzenia będą wyglądały w tym roku w związku z dość nieprzewidywalną sytuacją pandemiczną. Jeśli będzie ona trudna, zaproponowane zostaną wydarzenia alternatywne dla masowych wycieczek. Wszystkie niezbędne informacje zamieszczane będą odpowiednio wcześniej na stronach OTOP (szczegóły o EDP TUTAJ i ZP TUTAJ).

Spring Alive – wspaniale jest obserwować powracające jerzyki czy bociany

Spring Alive to wiosenne wydarzenie, polegające na obserwacji powrotów ptaków migrujących. Skupiamy się na gatunkach łatwo rozpoznawalnych i w większości dobrze znanych także młodszym: bociana białego, dymówki, oknówki, brzegówki, kukułki, żołny, sieweczki obrożnej. Na stronie projektu zbierane są informacje o tych powracających ptakach – każdy może tam zgłaszać swoje obserwacje. Oczywiście nie ma konieczności zajmowania się wszystkimi gatunkami, które są kluczowe dla Spring Alive – śledzimy przyloty ptaków pojawiających się w naszej okolicy. Projekt jest międzynarodowy, a nawet międzykontynentalny; gatunki, na których skupiamy się w projekcie, wybrane zostały tak, aby można je było obserwować zarówno w Europie, jak i w Afryce. W ramach edycji europejskich, w tym polskiej (trwającej od marca do czerwca), organizowane są także konkursy dla dzieci lub opiekunów grup szkolnych.

Owadzie lato

Od 2021 roku, trochę nietypowo jak na organizację zajmującą się ochroną ptaków, OTOP zachęca wszystkich do obserwacji owadów. Wraz z sympatyczną pszczółką – Mają – pokazujemy nauczycielom, dzieciom i całym rodzinom, jak zorganizować obserwacje tych niesamowitych zwierząt. „Owadzie lato” odbywa się w czerwcu, który jest naprawdę świetnym miesiącem na prowadzenie wszelakich zajęć dla dzieci na świeżym powietrzu. Na potrzeby akcji „Owadzie lato” przygotowane zostały materiały edukacyjne, w ramach akcji organizujemy także konkursy. Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się TUTAJ.

Wsparcie merytoryczne dzieci i nauczycieli

OTOP przygotował i nadal przygotowuje wiele materiałów edukacyjnych dla dzieci i nauczycieli. Dostępne są w wersjach elektronicznych na naszej stronie lub stronach naszych projektów;  publikacje drukowane wysyłane są pocztą. Szczególnie atrakcyjne materiały powstały w ramach projektów: “Przyroda wokół nas. Ptaki”, “Żyjemy w kontakcie z naturą”,” Edukacja w kontakcie z przyrodą”. Informacje o nich znaleźć można TUTAJ. Znajdują się w nich pomysły lub gotowe scenariusze zajęć terenowych lub prowadzonych w klasie, dotyczących różnych aspektów życia ptaków, zawsze ujmowanych w szerszym kontekście przyrodniczym.

Szkolne koła OTOP

Każdy nauczyciel ma możliwość utworzenia Szkolnego Koła OTOP. To forma zbiorowego członkostwa dzieci w OTOP z opiekunem szkolnym. Szczegóły znajdują się TUTAJ i TUTAJ.

Gorąco zachęcamy do współpracy wszystkich nauczycieli zainteresowanych prowadzeniem edukacji przyrodniczej. Zainteresowanych prosimy o kontakt na adres: hanna.rachwald@otop.org.pl

Źródła

Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022, dostęp on-line TUTAJ

 

 

 

 

 

 

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl