Potrzebujemy kompletnych kryteriów zrównoważonej produkcji dla wszystkich rodzajów bioenergii
Dyrektywa w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (Renewable Energy Directive – RED) jest jednym z kluczowych aktów prawnych, który ma spowodować obniżenie emisji gazów cieplarnianych w Europie. BirdLife oraz inne organizacje ekologiczne wykazały, że niektóre biopaliwa, w efekcie końcowym zwiększają emisję CO2 i powodują zagrożenie dla obszarów o wysokiej wartości przyrodniczej na całym świecie.
Dyrektywa RED wprowadza dwa cele: pierwszy to zwiększenie udziału energii z odnawialnych źródeł w sektorze transportu. Cel ten okazał się głównym motorem rozwoju biopaliw. UE, pod ogromną presją społeczeństwa, wprowadziła kryteria zrównoważonej produkcji biopaliw, aby wykluczyć te z nich, które są szkodliwe dla środowiska i klimatu. Niestety UE zignorowała pośrednie zmiany w użytkowaniu gruntów (ILUC), czyli wypieranie uprawy roślin służących wyżywieniu ludzi przez uprawy roślin przeznaczonych do wytwarzania biopaliw. To z kolei zwiększa presję na przekształcanie na pola uprawne cennych użytków zielonych czy wycinanie lasów, które są głównym sprzymierzeńcem człowieka w spowalnianiu globalnych zmian klimatycznych. Istniejące kryteria zrównoważonej produkcji pomijające ILUC nie gwarantują zatem wykluczenia szkodliwych biopaliw.
Biomasa (wykorzystywana głównie do celów grzewczych i produkcji energii) stanowi kolejne odnawialne źródło energii, które rozkwitło dzięki dyrektywie RED. O ile jeszcze biopaliwa podlegają pewnym kryteriom zrównoważonej produkcji, to już wykorzystanie biomasy jako paliwa nie podlega żadnym normowo.
Najwyższy czas, by Komisja Europejska przestała tworzyć swoje polityki w nieodpowiedzialny sposób i zapewniła swoim obywatelom i branży przemysłowej, że na rynku europejskim jest miejsce tylko dla energii spełniającej surowe kryteria zrównoważonej produkcji i realnie zmniejszającej emisję gazów cieplarnianych.
W czasie polskiej prezydencji:
- Komisja Europejska musi zaproponować sposób gwarantujący, że emisja CO2 związana z pośrednimi zmianami w użytkowaniu gruntów (ILUC) zostanie wzięta pod uwagę.
- Propozycji te musi zostać nadany wysoki priorytet, aby mogła szybko przejść przez odpowiednie procedury.
- Komisja musi sporządzić raport na temat biomasy, wnoszący o wprowadzenie surowych obowiązkowych norm w tym zakresie.
- Trzeba zapewnić, że kryteria dotyczące zrównoważonej produkcji bioenergii nie ulegną rozmyciu na etapie implementacji.
Powiedz STOP złym biopaliwom! Zapraszamy od odwiedzenia głównej strony kampanii na Facebooku i podpisania petycji do Komisji Europejskiej o zmianę polityki dotyczącej stosowania biopaliw.
Obejrzyj krótki film animowany obrazujący zagadnienie pośrednich zmian w użytkowaniu gruntów, który przygotował BirdLife Europe i inne organizacje. OTOP przygotował polską wersję filmu.
Dowiedz się więcej o możliwych konsekwencjach produkcji biopaliw.