Zostaw sowę w lesie! - OTOP
19 organizacji wzywa Ministra Sawickiego do zakończenia przełowienia
16 kwietnia 2015
Rusza sprzedaż działki w Bolesławicach
24 kwietnia 2015
Pokaż wszystkie
Zostaw sowę w lesie!

Wiosną i latem najczęściej można spotkać młode puszczyki (Strix aluco) lub uszatki (Asio otus). Puszczyki gnieżdżą się w lasach, ogrodach i parkach z dziuplastymi drzewami. Uszatki często wybierają tereny bardziej otwarte, np. zadrzewienia śródpolne.

Młode sowy, w zależności od stopnia rozwoju, pokryte są jasnym puchem lub pierwszymi dorosłymi piórami, spod których puch często jeszcze wystaje. Wyglądają dość nieporadnie i nieraz siedzą nisko na gałęziach drzew lub na ziemi.

Młode puszczyki, fot. Paweł Barański / Warszawska Grupa Lokalna OTOP

TE PTAKI NIE WYPADŁY Z GNIAZDA!

Po pewnym czasie po wykluciu młode sowy samodzielnie opuszczają dziupę (puszczyki) lub gniazdo (uszatki) i zaczynają poznawać otaczający je świat, w którym muszą nauczyć się funkcjonować. Znajdują się pod stałą obserwacją i opieką rodziców – tych ostatnich, dobrze maskujących się na tle drzew, często nie dostrzegamy.

Młoda uszatka, fot. Dominik Wyczarski

 

JEŚLI MŁODA SOWA NIE KRWAWI, NIE JEST RANNA ANI WYRAŹNIE CHORA, POMOC CZŁOWIEKA JEST NIEPOTRZEBNA, A NAWET SZKODLIWA!

 

W większości przypadków sowom znajdowanym wiosną i latem przez ludzi podczas spacerów i wycieczek nic nie dolega. Czasem są atakowane przez ptaki krukowate (sójki, sroki czy wrony nękają też dorosłe sowy, bowiem po zmroku ptaki te stanowią dla nich zagrożenie), ale jest to naturalne zjawisko występujące w przyrodzie i nie należy w nie ingerować. Znajdując rannego ptaka wskazane jest jego zabranie i przekazanie do najbliższego azylu, jednak konieczna jest dokładna analiza jego stanu w celu stwierdzenia, czy taka interwencja jest naprawdę konieczna.

 

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl