Wycinka największym zagrożeniem dla siedlisk leśnych Puszczy Białowieskiej
13 czerwca 2017
List dziekanów wydziałów przyrodniczych w obronie środowiska
26 czerwca 2017
Pokaż wszystkie
Lublin w obronie Puszczy Białowieskiej

Fot. Justyna Choroś

W Puszczy Białowieskiej, najcenniejszym przyrodniczo lesie nizinnym w Europie, trwa intensywna wycinka drzew prowadzona przy pomocy ciężkiego sprzętu, również w najbardziej wartościowych, stuletnich drzewostanach. Codziennie, pod pretekstem walki z kornikiem, wycinane są setki drzew, w tym gatunków nie atakowanych przez kornika. Pod koniec maja obrońcy Puszczy rozpoczęli bezpośrednie działania mające na celu powstrzymanie niszczenia tego przyrodniczego skarbu. Aktywiści zablokowali harvestery: maszyny, które w ciągu jednego dnia pracy wycinają tyle drzew, ile ekipa pilarzy w ciągu miesiąca.

Około 100 osób: przedstawicieli organizacji pozarządowych, środowiska naukowego, mieszkańców i mieszkanek Lublina spotkało się w poniedziałek, 19 czerwca, o godz. 17:00 na ulicy Królewskiej 3, aby pokojowo zaprotestować przeciwko dewastacji prowadzonej na oczach świata. Zebrani chcieli też wyraźnie podkreślić, że Puszcza Białowieska jest naszym wspólnym dziedzictwem i nie pozostaną obojętni na jej zawłaszczanie i niszczenie.

Jako naukowiec zgadzam się z głosem przedstawicieli świata nauki, którzy wypowiadają się zdecydowanie za wstrzymaniem wycinki na terenie Puszczy. Podczas niedawnej Międzynarodowej Konferencji Leśnej 150 naukowców z całego świata apelowało o to do swojego kolegi, leśnika prof. Jana Szyszki. Podobne zdanie wyrażają eksperci UNESCO. Jako obywatel cieszę się, że mamy w naszym kraju 14 obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest wśród nich 13 zabytków kultury i jedna przyrodnicza perła: Puszcza Białowieska. Jako obywatel chciałbym móc odwiedzać Puszczę Białowieską wraz z moim wnukiem i pokazywać mu, jak funkcjonuje niezaburzona przyroda. Tak samo jak chciałbym, aby kamienice na Starym Mieście w Lublinie były zachowane dla przyszłych pokoleń. I chciałbym, żeby były one chronione przed wyburzeniem nawet jeżeli ktoś znajdzie tu stuletnią cegłę z inskrypcją: „ja ten dom zbudowałem” – mówi dr Jarosław Krogulec z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, wcześniej długoletni wykładowca UMCS w Lublinie.

dr Jarosław Krogulec, OTOP

dr hab. Marek Kucharczyk, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS (Zakład Ochrony Przyrody)

Krzysztof Gorczyca, Towarzystwo dla Natury i Człowieka

dr Jarosław Krogulec, OTOP

Fotografie: Justyna Choroś

Organizatorzy: Kontakt:
Towarzystwo dla Natury i Człowieka Krzysztof Gorczyca (TdNiCz),
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków dr Jarosław Krogulec (OTOP), tel. 500 159 399

 

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl