Parlament Europejski za naturą - OTOP
Elektroniczna Karta Obserwacji 2016
1 lutego 2016
“Dwanaście srok za ogon” Stanisława Łubieńskiego pod patronatem OTOP
3 lutego 2016
Pokaż wszystkie
Parlament Europejski za naturą

Parlament Europejski na sesji plenarnej w Strasburgu stanął w obronie najważniejszych ustaw chroniących przyrodę Unii Europejskiej.

Posłowie zdecydowanie zatwierdzili Przegląd śródokresowy unijnej strategii ochrony różnorodności biologicznej na okres do 2020 r., który wzywa do ochrony dyrektyw ptasiej i siedliskowej. Raport podkreśla, że ​​pełne wdrożenie i egzekwowanie dyrektyw oraz zapewnienie odpowiedniego finansowania jest niezbędne, aby osiągnąć cele unijnej strategii różnorodności biologicznej.

W głosowaniu 592 europosłów było za przyjęciem dokumentu, a tylko 52 przeciw. Decyzja posłów to mocne wezwanie do zachowania istniejącego prawa w czasie trwającej procedury Fitness Check – czyli przeglądu dyrektyw dotyczących ochrony przyrody prowadzonej obecnie przez Komisję Europejską oraz odpowiedź na istniejące obawy, że prawodawstwo może być otwarte, a nawet potencjalnie osłabione.

Wynik dzisiejszego głosowania to kolejny głos polityków, po tym jak kilka rządów państw UE zadeklarowało swoje poparcie dla dyrektyw, a Rada Ochrony Środowiska UE przeciwstawiła się w grudniu ich ponownemu otwarciu. Ogromne wsparcie opinii publicznej pokazały również konsultacje społeczne zakończone w lipcu 2015 roku. Ponad pół miliona osób stanęło w obronie dyrektyw chroniących przyrodę Unii Europejskiej.
 

Ariel Brunner, szef europejskiej polityki w BirdLife Europe powiedział: „Parlament wysłał dziś jednoznaczną wiadomość do Timmermansa i Velli: nie macie mandatu, aby ponownie otwierać dyrektywę siedliskową i ptasią, ale macie silny mandat aby je lepiej egzekwować i wdrażać. Byłoby niewybaczalne, gdyby Komisja zdecydowała się zignorować tak bezprecedensowe poparcie”.

Głosowanie w Parlamencie jest kolejnym kamieniem milowym kampanii Nature Alert, prowadzonej przez BirdLife i inne organizacje zajmujące się ochroną przyrody, wzywające Komisję Europejską do ochrony przyrody i poprawy wdrażania dyrektyw, a nie ich osłabiania.
 

Wyniki procedury Fitness Check mają zostać ogłoszone w kwietniu.

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl