Spring Alive – znajdź ptaki wiosny! - OTOP
Tajemnice Karsiborskiej Kępy | spotkanie w Książnicy Pomorskiej
25 marca 2019
Kanał żeglugowy wzdłuż Bugu? Zdaniem naukowców zabraknie wody.
9 kwietnia 2019
Pokaż wszystkie
Spring Alive – znajdź ptaki wiosny!

Bocian w rezerwacie OTOP „Mścichy”, fot. Monika Klimowicz

Rozpoczęła się wiosna, a wraz z nią ruszyła kampania Spring Alive!

Czym jest Spring Alive?

Spring Alive to międzynarodowa akcja edukacyjna, koordynowana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków). W projekcie biorą udział organizacje partnerskie z trzech kontynentów: Europy, Azji Środkowej i Afryki, pod patronatem BirdLife International – światowej federacji towarzystw ochrony ptaków. Spring Alive skierowane jest głównie do dzieci i młodzieży, a także ich nauczycieli i rodziców. Akcja  ma zachęcić do obserwowania ptasich migracji w swojej okolicy.

Kampania Spring Alive w Polsce trwa od 21 marca do 21 czerwca

Udział w Spring Alive polega na obserwacji corocznych wiosennych przylotów sześciu gatunków ptaków wędrownych: bociana białego, dymówki, żołny, kukułki i jerzyka oraz brzegówki, która dołączyła w tym roku jako szósty gatunek Spring Alive. Zadaniem uczestników jest zaobserwowanie ptaków, należących do wiosennej szóstki Spring Alive i zarejestrowanie swoich obserwacji na stronie projektu www.springalive.net.

Jest to doskonała okazja do tego, by zachęcić dzieci i młodzież do obserwowania przyrody w swojej okolicy oraz do zwrócenia uwagi na zagrożenia i trudności, jakie czekają na ptaki migrujące podczas wędrówek. Dzięki Spring Alive można również włączyć się w proste działania ochronne na rzecz ptaków.

Tematem przewodnim Spring Alive w 2019 są „Ptasie kolizje”

Codziennie obok nas wydarzają się ptasie tragedie. Ptaki, postrzegające świat w nieco odmienny sposób niż ludzie, napotykają na swojej drodze przezroczyste bądź lustrzane powierzchnie – przeszklone ściany budynków, okna, wiaty przystankowe czy ekrany akustyczne. Powierzchnie te stanowią  śmiertelną  barierę – są albo dla ptaków niewidoczne, albo przez „efekt lustra” sprawiają wrażenie  otwartych przestrzeni.  Zderzenia ze szklanymi powierzchniami kończą się bardzo często śmiercią ptaków lub poważnymi zranieniami. Co roku na świecie ginie w ten sposób kilka do kilkunastu miliardów ptaków.

Tymczasem każdy z nas może przyczynić się do poprawienia widoczności szklanych elementów infrastruktury i sprawić, by nie stały się śmiertelnymi, szklanymi pułapkami dla ptaków. Wystarczy zacząć od okien – w naszym domu, mieszkaniu, przedszkolu czy szkole.

Co nas czeka w Spring Alive 2019?

Spring Alive to nie tylko zachęta do obserwowania migrujących ptaków, to także możliwość wzięcia udziału w konkursach i wycieczkach z okazji Dni Ptaków Wędrownych:

  • Międzynarodowy konkurs na krótki film „Bezpieczne schronienia” dla dzieci i młodzieży z Europy i Azji Środkowej, trwający do 21 czerwca 2019 r.
  • Międzynarodowe krótkie konkursy na Facebooku Spring Alive – na najlepszy slogan reklamowy Spring Alive 2019, 5-dniowy qui oraz konkurs „Moje bezpieczne okno” – na okno najciekawiej i najskuteczniej zabezpieczone przed ptasimi kolizjami.
  • Wycieczki z okazji Światowych Dni Ptaków Wędrownych – chcemy zachęcić wolontariuszy z różnych regionów Polski do zorganizowania lokalnych wycieczek, na których wspólnie będziemy obserwować ptaki. Zgodnie z tegorocznym tematem przewodnim będziemy rozmawiać nie tylko o ptasich migracjach, ale także o problemie ptasich kolizji ze szklanymi elementami infrastruktury. Światowe Dni Ptaków Wędrownych w tym roku odbędą się 11-12 maja (szkoły mogą zorganizować obchody już 10 maja).
  • Całoroczny konkurs „Przystanek bezpieczny dla ptaków”, w którym mogą wziąć udział klasy, grupy przedszkolne i szkolne koła zainteresowań (przyrodnicze, biologiczne). Konkurs będzie oparty na metodzie projektu – od przeprowadzenia badań wstępnych, monitoringu, ustalenia metod zabezpieczenia, nawiązania współpracy z administratorem (właścicielem), zaprojektowania właściwego zabezpieczenia i wykonania go oraz monitorowania jego efektów – dla wybranej szklanej wiaty przystankowej, znajdującej się w okolicy szkoły lub przedszkola.
  • Zdobycie certyfikatu „Szkoła widoczna dla ptaków” lub „Przedszkole widoczne dla ptaków”.

Włącz się i Ty!

Z całego serca zachęcamy do:

  • Prowadzenia obserwacji ptaków w swojej okolicy i dodawania ich do mapy postępów wiosny na stronie projektu;
  • Śledzenia aktualności oraz kalendarza wydarzeń na stronie Spring Alive oraz do organizowania i zaznaczania w nim swoich wydarzeń, którymi chcieliby Państwo zainteresować innych;
  • Realizacji własnych pomysłów osnutych wokół tematu „Ptasie kolizje”, obserwacji terenowych, organizacji lokalnych obchodów Światowych Dni Ptaków Wędrownych, prostych działań ochronnych;
  • Korzystania z materiałów w dziale „Dla nauczyciela” (w tym zbiorczych formularzy obserwacji, scenariuszy lekcji, kolorowanek, prezentacji), pomocnych w przygotowaniu zajęć w przedszkolach i szkołach.

Gdzie znaleźć informacje?

Zapraszamy do śledzenia fanpage’a Spring Alive i OTOP na Facebooku oraz strony projektu www.springalive.net.  W dziale „Konkursy” będą pojawiać się szczegóły wszystkich konkursów.

Więcej informacji: Monika Klimowicz, monika.klimowicz@otop.org.pl, tel. 22 761 82 05, wew. 903

Partnerem międzynarodowej akcji Spring Alive jest HeidelbergCement Group

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl