Rozpoczęła się wiosna, a wraz z nią ruszyła kampania Spring Alive!
Czym jest Spring Alive?
Spring Alive to międzynarodowa akcja edukacyjna, koordynowana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków). W projekcie biorą udział organizacje partnerskie z trzech kontynentów: Europy, Azji Środkowej i Afryki, pod patronatem BirdLife International – światowej federacji towarzystw ochrony ptaków. Spring Alive skierowane jest głównie do dzieci i młodzieży, a także ich nauczycieli i rodziców. Akcja ma zachęcić do obserwowania ptasich migracji w swojej okolicy.
Kampania Spring Alive w Polsce trwa od 21 marca do 21 czerwca
Udział w Spring Alive polega na obserwacji corocznych wiosennych przylotów sześciu gatunków ptaków wędrownych: bociana białego, dymówki, żołny, kukułki i jerzyka oraz brzegówki, która dołączyła w tym roku jako szósty gatunek Spring Alive. Zadaniem uczestników jest zaobserwowanie ptaków, należących do wiosennej szóstki Spring Alive i zarejestrowanie swoich obserwacji na stronie projektu www.springalive.net.
Jest to doskonała okazja do tego, by zachęcić dzieci i młodzież do obserwowania przyrody w swojej okolicy oraz do zwrócenia uwagi na zagrożenia i trudności, jakie czekają na ptaki migrujące podczas wędrówek. Dzięki Spring Alive można również włączyć się w proste działania ochronne na rzecz ptaków.
Tematem przewodnim Spring Alive w 2019 są „Ptasie kolizje”
Codziennie obok nas wydarzają się ptasie tragedie. Ptaki, postrzegające świat w nieco odmienny sposób niż ludzie, napotykają na swojej drodze przezroczyste bądź lustrzane powierzchnie – przeszklone ściany budynków, okna, wiaty przystankowe czy ekrany akustyczne. Powierzchnie te stanowią śmiertelną barierę – są albo dla ptaków niewidoczne, albo przez „efekt lustra” sprawiają wrażenie otwartych przestrzeni. Zderzenia ze szklanymi powierzchniami kończą się bardzo często śmiercią ptaków lub poważnymi zranieniami. Co roku na świecie ginie w ten sposób kilka do kilkunastu miliardów ptaków.
Tymczasem każdy z nas może przyczynić się do poprawienia widoczności szklanych elementów infrastruktury i sprawić, by nie stały się śmiertelnymi, szklanymi pułapkami dla ptaków. Wystarczy zacząć od okien – w naszym domu, mieszkaniu, przedszkolu czy szkole.
Co nas czeka w Spring Alive 2019?
Spring Alive to nie tylko zachęta do obserwowania migrujących ptaków, to także możliwość wzięcia udziału w konkursach i wycieczkach z okazji Dni Ptaków Wędrownych:
Włącz się i Ty!
Z całego serca zachęcamy do:
Gdzie znaleźć informacje?
Zapraszamy do śledzenia fanpage’a Spring Alive i OTOP na Facebooku oraz strony projektu www.springalive.net. W dziale „Konkursy” będą pojawiać się szczegóły wszystkich konkursów.
Więcej informacji: Monika Klimowicz, monika.klimowicz@otop.org.pl, tel. 22 761 82 05, wew. 903
Partnerem międzynarodowej akcji Spring Alive jest HeidelbergCement Group