Dziś jest    |   Dodaj do ulubionych!   |     |   Startuj z nami   |  

       .: STRONA GŁÓWNA

       .: NASZA GRUPA

       .: KONTAKTY

       .: AKTUALNOŚCI

       .: KALENDARIUM

       .: OCHRONA

       .: OBSERWACJE

       .: OBRĄCZKOWANIE

       .: EDUKACJA

       .: PUBLIKACJE

       .: SZKOLNE KOŁA

       .: JAK CHRONIĆ?

       .: GDZIE NA PTAKI?

       .: PODRÓŻE

       .: GALERIA

       .: BOCIAN BIAŁY

       .: SOWY

       .: PTAKI SZPONIASTE

       .: LINKI

KSIĘGA GOŚCI
zobacz księgę
wpis do księgi

wt., 7.04.2007 - 8355 gości
Liczba wizyt od 17 maja 2004r.

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites

Click Here to Visit!

Strony o ptakach Polski

CIEKAWE MIEJSCA PRZYRODNICZE W REGIONIE
autor: Michał Radziszewski
adres: firecrest@interia.pl

dodane: 7.07.2005

Zbiornik Piaski-Szczygliczka

        Zbiornik Piaski-Szczygliczka jest jednym z siedmiu zbiorników zaporowych znajdujących się na terenie Południowej Wielkopolski. Położony jest w północnej części Ostrowa Wielkopolskiego i pełni rolę rekreacyjno-wypoczynkową. Zlokalizowany został na Rowie Franklinowskim - lewobrzeżnym dopływie Ołoboku, należącym do zlewni Prosny (nie na samym Ołoboku, jak przyjęło się w powszechnej opinii i regionalnych wydawnictwach). Do użytku oddany został w 1977 roku.
        Przy normalnym poziomie piętrzenia powierzchnia lustra wody wynosi 29,62 ha, pojemność zbiornika 740,5 tys. m3, a średnia głębokość 2,5 m (przy odpowiednich warunkach w pobliżu zapory dochodzi do 3,5 m). Z uwagi na słaby stopień zasilania wodami dopływu, który wysycha w okresie letnim, zbiornik nie osiąga maksymalnego poziomu, a ponadto pozbawiony jest przepływu, warunkującego wymianę wód. Badania stanu czystości wody zbiornika w 2002 roku wykazały zanieczyszczenie biogenami, które stanowią istotny czynnik dla rozwoju glonów, choć poza tym większość badanych wskaźników odpowiadała I i II klasie czystości. W ostatnim czasie zaplanowana została renowacja zbiornika, podjęcie działań mających na celu poprawę jakości wody oraz doprowadzenie nowego źródła zasilania wodą.
        Zbiornik składa się z dwóch części - „małego” oraz „dużego”, przedzielonych częściowo groblą i połączonych przepływem, nad którym przebiega most. Na środku „dużego” zbiornika znajduje się wyspa porośnięta drzewami liściastymi. Północny brzeg stanowi piaszczysta plaża, za którą rozciąga się las. Las otacza również zachodnią część zbiornika, z którą sąsiaduje niewielki fragment podmokłej łąki. Po wschodniej stronie wzdłuż ziemno-betonowej zapory czołowej przebiega ulica Limanowskiego. Południowa grobla oddziela zbiornik od Ołoboku oraz strefy zabudowy miejskiej.
        Na „Piaskach” (jak potocznie zwykło się nazywać zbiornik wraz z jego najbliższym otoczeniem) stwierdzono około 170-180 gatunków ptaków. Taki wynik jest efektem zróżnicowanych warunków siedliskowych (występują tu siedliska wodno-błotne, łąkowe oraz leśne), powstania niejako naturalnego szlaku przelotu (spory fragment otwartej przestrzeni wzdłuż doliny rzecznej, ograniczony z jednej strony zwartą zabudową a z drugiej obszarem leśnym) oraz stosunkowo dużej liczby kontroli zbiornika przeprowadzonych przez osoby obserwujące ptaki w powiecie ostrowskim.
        Zbiornik jest znakomitym miejscem do prowadzenia obserwacji, które polecałbym, zwłaszcza początkującym, ptasiarzom. Obchodząc akwen dookoła, niemal z każdego punktu widać większą część jego powierzchni, dzięki czemu nic nie ujdzie naszej uwadze, a przy tym do obserwacji wystarczy już lornetka o powiększeniu 7 x. Ponieważ zbiornik położony jest na terenie miasta, ptaki są tu mniej płochliwe niż wówczas, gdy przebywają w naturalnym siedlisku i łatwiej można się do nich zbliżyć. Od 1995 roku przeprowadziłem około 60 kontroli zbiornika, które dostarczały mi wielu wrażeń, a niektóre z pojawiających się tu gatunków były dla mnie dużym zaskoczeniem.
        Wczesną wiosną, gdy zbiornik odmarza, pojawiają się na nim mewy - najliczniej śmieszki, a wraz z nimi mewy pospolite, srebrzyste i białogłowe, które odżywiają się rybami uwięzionymi w lodzie. W późniejszym czasie można obserwować zarówno migrujące jak i zatrzymujące się podczas wędrówki ptaki blaszkodziobe - łabędzie nieme, gęsi, większość gatunków kaczek właściwych (głównie krzyżówki, w mniejszej liczbie świstuny, płaskonosy i pozostałe), kaczki nurkujące, zwane grążycami (głowienki, czernice, rzadziej tracze) oraz perkozy. Nad zbiornikiem przelatują w tym okresie czaple siwe, bociany białe, ptaki szponiaste (myszołowy, krogulce, choć trafić się może nawet bielik), żurawie, siewkowce (czajki, sieweczki, brodźce), mewy małe, rybitwy rzeczne i czarne oraz liczne ptaki wróblowe. Według mnie najciekawszym okresem na prowadzenie obserwacji na zbiorniku jest przełom kwietnia i maja. W tym czasie udało mi się zaobserwować m.in. kanię rudą, ostrygojada (współobserwatorzy P.T. Dolata, P. Zawadzki), biegusy zmienne oraz rybitwy białoskrzydłe (współobserwator P. Sobala).
        Spośród ptaków wodno-błotnych na zbiorniku lęgną się krzyżówki, perkozy dwuczube, łyski, trzciniaki, trzcinniczki, a być może sieweczki rzeczne i kilka innych gatunków. Liczba ptaków przystępujących do lęgów zależna jest od poziomu wody, wielkości pasa trzcin oraz ilości drzew. W ostatnich latach brzegi zbiornika były jednak ogałacane z roślinności, co niestety nie sprzyjało ptakom.
        Okres letni nie jest już tak ciekawy. Należy pamiętać, że jest to zbiornik rekreacyjny i w sezonie wakacyjnym jest on licznie odwiedzany przez amatorów sportów wodnych. Odbywają się tu również imprezy masowe i raczej nie ma co liczyć na ptaki. Jednak mimo to trafić się tu może coś nieoczekiwanego, jak chociażby czaple nadobne, które przebywały na „małym” zbiorniku przez dłuższy czas w sierpniu 2000 r. (współobserwator R. Kaczmarek; obserwacja została zaakceptowana przez Komisję Faunistyczną - inf. P.T. Dolata). Sytuacja zmienia się na lepsze dopiero pod koniec wakacji. Od połowy sierpnia, gdy na oddalonych o niecałe 10 km Stawach Przygodzickich odbywają się polowania na gęsi i kaczki, pojawiają się tu stada tych ptaków, które szukają bezpiecznego schronienia. Zdarza się wówczas, że jest ich tu więcej niż na wspomnianych stawach.
        „Piaski” są doskonałym miejscem do obserwowania jesiennej wędrówki naszych skrzydlatych ulubieńców. Tradycyjnie od ponad 10 lat PwG OTOP świętuje tu Światowe Dni Ptaków (na przełomie września i października), podczas których udało się zaobserwować kilka stosunkowo rzadkich gatunków i odnotować wiele późnych stwierdzeń fenologicznych. Nawet do momentu zamarznięcia zbiornika pojawiają się tutaj arktyczne gatunki kaczek oraz nury. Jedną z moich najciekawszych obserwacji w tym okresie była obserwacja 6 ogorzałek, pary szlacharów i nura czarnoszyjego jednocześnie (współobserwatorzy: M. Antczak, P. Zawadzki).
        W okresie zimowym na pobliskich ciekach pozostają jedynie krzyżówki. Więcej gatunków zaobserwować można wówczas w pobliskim lesie, czy pośród zabudowań.
        Na zbiornik najłatwiej dostać się samochodem lub rowerem jadąc w kierunku Kalisza, a następnie kierując się na ul. Limanowskiego (przy której znajduje się szpital). Zbiornik usytuowany jest na końcu tej ulicy, gdzie znajduje się także parking. Można tam również dojechać z centrum Ostrowa autobusem MZK nr 14, czy też dojść pieszo (co zajmuje około 25 minut). Ścieżka dookoła „dużego” zbiornika ma długość nieco ponad 3 km.

        Literatura:

Stan czystości zbiorników retencyjnych w południowej Wielkopolsce na podstawie badań monitoringowych w latach 1997-2003. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu, Delegatura w Kaliszu. Biblioteka Monitoringu Środowiska, Kalisz 2004.

[Rozmiar: 49228 bajtów]
Mapa sytuacyjna zbiornika pochodzi z:
http://zielonapolana.zhp.pl/mapka.html

powiększ powiększ powiększ
powiększ powiększ powiększ
powiększ powiększ

początek strony


Teren

Zbiornik Piaski-Szczygliczka

Rezerwat "Wydymacz"

Zbiornik Murowaniec

Użytek ekologiczny "Mokre Łąki"

Zobacz też:

Ptaki Stawów Przygodzickich (plik do pobrania 3,38MB: *.zip)SUBSKRYPCJA
e-mail:
strona główna OTOP

www.birdlife.net

odwiedź stronę CZAPLONA

Zapraszamy

              © Południowowielkopolska Grupa OTOP, webmaster: Marcin Rachel