Dla przyrody i lokalnej społeczności – otworzyliśmy zakład produkcji pelletu

Uratowane brzegówki na Podkarpaciu
24 czerwca 2013
Zaproszenie na wycieczki do warszawskiego Morysina
26 czerwca 2013
Pokaż wszystkie
Dla przyrody i lokalnej społeczności – otworzyliśmy zakład produkcji pelletu

21 czerwca, w obecności przedstawicieli Biebrzańskiego Parku Narodowego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku i lokalnych samorządowców nastąpiło uroczyste otwarcie Zakładu produkcji pelletu, wybudowanego przez OTOP w Trzciannem (woj. podlaskie).

Zakład został wybudowany w ramach realizowanego przez OTOP projektu „LIFE+ „Zarządzanie siedliskiem wodniczki (Acrocephalus paludicola) poprzez wdrożenie zrównoważonych systemów zagospodarowywania biomasy”. Dotychczas poważnym problemem związanym z zabiegami ochronnymi były duże ilości uzyskiwanej biomasy (głównie trzciny) – materiału o niskiej wartości dla rolnictwa. W zleconym przez OTOP studium wykonalności analizowano trzy alternatywne rozwiązania: produkcję biogazu, kompostowanie oraz wykorzystanie biomasy jako paliwa (poprzez spalanie bezpośrednie lub w formie pelletu). Po uwzględnieniu uwarunkowań ekologicznych i ekonomicznych produkcja pelletu okazała się najlepszym pomysłem. Dzięki zakupieniu zabudowań dawnego tartaka w Trzciannem nie trzeba było budować wszystkiego od zera , lecz zaadaptować istniejący obiekt do nowego przeznaczenia.

W Dolinie Biebrzy koszenia obejmują ok. 3000 ha, na których produktywność wynosi 1-1,5 t suchej biomasy z hektara. Moce produkcyjne zakładu umożliwiają nam, przy odpowiedniej dostępności surowca, na produkcję 4-4,5 tys. ton pelletu rocznie. – mówi Dariusz Gatkowski, koordynator projektu. Obecnie prowadzimy działania mające na celu dotarcie z informacją o zakładzie do jak najszerszego grona potencjalnych dostawców i odbiorców.

Nawiązaliśmy już pierwsze kontakty. Skupujemy biomasę z Doliny Biebrzy, także tę z poprzednich sezonów. Stawki są w każdym przypadku ustalane indywidualnie – zależą m.in. od jakości surowca (zwłaszcza wilgotności), kosztów związanych z transportem do miejsca przetworzenia i poziomem cen na rynku. – tłumaczy Dariusz Tatarczuk, dyrektor zakładu w Trzciannem.

ZOBACZ GALERIĘ Z OTWARCIA ZAKŁADU

Produkowany pellet będzie służył przede wszystkim zaspokojeniu zapotrzebowania energetycznego społeczności lokalnej, która uzyskuje w ten sposób dostęp do bardzo dobrej jakości materiału opałowego. Jego cena staje się coraz bardziej atrakcyjna w kontekście drożejących paliw kopalnych. Jednak cena to nie wszystko – mówi Tatarczuk. – Należy podkreślić, że produkowany w Trzciannem pellet charakteryzuje się brakiem szkodliwych substancji wiążących, niskim poziomem emisji dwutlenku siarki podczas spalania, a także niewielką ilością powstającego popiołu, który można wykorzystywać jako naturalny nawóz. – dodaje.

O korzyściach dla gminy z nowego zakładu mówił na uroczystości Zdzisław Dąbrowski, wójt gminy Trzcianne. Podkreślał, że poza nowym źródłem przyjaznego środowisku surowca do ogrzewania budynków, inwestycja oznacza również zwiększenie dochodów z podatku oraz stworzenie nowych miejsc pracy. Do tej pory zatrudnienie w zakładzie znalazło 4 mieszkańców gminy, docelowo natomiast zakład ma zatrudniać 9 pracowników technicznych oraz osobę do pracy biurowej.

Zakład w Trzciannem to znakomity przykład na to, że ochrona przyrody nie tylko nie musi stać w sprzeczności z rozwojem ekonomicznym, ale może go wręcz napędzać. Ogromnie się cieszymy, że wieloletnie staranie licznej grupy ludzi zaangażowanych w ten projekt zostały uwieńczone miejscem, które idealnie pasuje do hasła promocyjnego gminy: „Trzcianne – Dolina Wodniczki” – podkreślił podczas uroczystego otwarcia Prezes Zarządu OTOP, dr Dariusz Bukaciński.

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl