Ochrona ptaków migrujących EAF - OTOP
Nowelizacja ustawy ocenowej: niebezpieczny bubel prawny. Dlaczego zdaniem organizacji społecznych powinna trafić do kosza?
15 czerwca 2023
Ocena liczebności i występowania nurogęsi w Warszawie
24 czerwca 2023
Pokaż wszystkie
Ochrona ptaków migrujących EAF

Aż 90 milionów ptaków przemierza rocznie wschodnioatlantycki szlak ptaków migrujących (EAF). EAF to trasy przelotu i miejsca odpoczynku, które prowadzą z miejsc lęgowych ptaków na północy do zimowisk w Europie Zachodniej i Afryce. Ta potężna ptasia autostrada przebiega też przez Polskę. Niestety, ptaków migrujących EAF ubywa z roku na rok – szczególnie siewkowych. Winowajcy to intensywne rolnictwo, osuszanie terenów podmokłych, presja drapieżników, regulacja dolin rzek oraz zanik tradycyjnego wypasu i koszenia. 

Dla ochrony siewkowych potrzebna jest międzynarodowa współpraca. W listopadzie 2021 r. OTOP jako koordynator wraz z partnerami z Islandii (Fuglavernd BirdLife Iceland), Norwegii (BirdLife Norway) i społecznością przyrodników z Białorusi rozpoczął prace w ramach międzynarodowego projektu “Networking for East Atlantic Flyway migratory birds in protected areas of Belarus, Iceland, Norway, and Poland”. Celem było opracowanie wytycznych dla skutecznej ochrony siewkowych. Co istotne, ochrona siedlisk siewkowych dostarcza narzędzi do walki z suszą, globalnym ociepleniem i zanikiem tradycji wypasu w wielu zakątkach Europy.

Koszty projektu pokryła Nordycka Rada Ministrów oraz dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu.

Szerzej o projekcie przeczytacie TUTAJ

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl