Śmieszka - OTOP

Śmieszka, fot. Cezary Korkosz

Rozpoznawanie
Nieznacznie większa od gołębia. Głowa niewielka, okrągła o wysokim czole; dziób cienki. W locie skrzydła o szerokiej nasadzie i ostrych końcach. Ptak w miarę dorastania nosi 6 różnych szat, których wygląd zmienia się stopniowo.
Dorosły – grzbiet i wierzch skrzydeł jasnoszare; przednia część dłoni biała; tylny brzeg skrzydła w obrębie lotek 1. rzędu czarny; skrzydło od spodu szare; lotki 1. rzędu ciemnoszare, a przednia część dłoni biała z czarnymi brzegami lotek. Ogon i kuper białe. Jesienią i zimą głowa biała z ciemnym sierpem przed okiem i małą ciemnoszarą plamką na pokrywach usznych; dziób czerwony z czarnym końcem.
Młody – (jesienią i zimą) wierzch skrzydeł szary; przednia część dłoni biała z czarnymi brzegami lotek; tylny brzeg skrzydła ciemny; na środku przedramienia kilka rzędów brązowych, gęsto ułożonych plamek. Grzbiet i barkówki jasnoszare; ogon biały z czarnym ostro odgraniczonym paskiem na końcu; głowa biała z ciemnym sierpem przed okiem i ciemnoszarą plamką na pokrywach usznych, na wierzchu głowy dwie różnej intensywności szare poprzeczne smugi; dziób dwubarwny: cielisty z czarnym końcem

Zachowanie
Mało płochliwa. Żeruje bardzo rozmaicie. Poszukuje pokarmu w locie patrolowym. Zbiera pożywienie (chodząc lub podskakując) z roślin i z ziemi, wybiera je z gleby i błota. Brodzi w najpłytszej wodzie. Pływając, chwyta zdobycz na powierzchni wody i pod wodą (zanurzywszy nieco głowę). Może rzucać się na wodę z wysokości ok. 2 m, ale jest zbyt lekka, żeby zanurkować. Potrafi ścigać owady w locie. Czasem odbiera zdobycz innym ptakom. Towarzyska przez cały rok.

Liczebność
W Polsce odbywa lęgi od 110 000 do 120 000 par.
W Europie liczebność szacowana jest na 1 500 000 – 2 200 000 par lęgowych.

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl